Kóstoltad már?
Szecska-koktél
Mint, ahogy egy korábbi epizódban már olvashattátok Zsigmondy Vilmos Artézi kútjának történetét, álljon most itt a Széchenyi fürdő egy másik gyöngyszeme. Vize nem csak pancsolásra alkalmas, hanem belsőleg is jótékony hatású.
1936-ban a gyógyfürdőhöz újabb kutat létesítettek, melynek vízhozama naponta 7000 m³ 72 ºC forró víz volt. Főváros Közgyűlése, Szendy Károly polgármester javaslatára úgy határozott, hogy a forrás teljes kihasználására ivócsarnokot és egy szép szökőkutat létesít. Hamar kiderült ugyanis, hogy a víz gyomorbántalmak, vesebetegségek és légzőszervi hurutok kezelésére kiválóan alkalmas.
A Liget igazi színfoltja lett a szépen elkerített bronz szökőkút, kertjében színes virágokkal. A kúttal egybeépített ivócsarnokot 1939. augusztus 17-én adták át. Bejárata felett neonfelirat hirdette a Szent István Forrást a szomjazóknak. A szolid pavilon a 60-as években jellegtelen külsőt kapott. A 2002-es átépítéssel valósult meg az félköríves furcsa forma, aminek üvegtábláit római travertin kőburkolatok bontják meg a bejárat és a kiszolgálópult felől. A hely állandó vendége, Szentgyörgyi István szép, bronz lányszobra.
Tévedés azt gondolni, hogy az ivócsarnokot csak gyógyulni vágyók keresik fel! A közönség széles rétegei megfordulnak itt; van, aki gyakori vendég, de hallottam már olyan külföldi, rendszeres Sziget-látogatóról is, aki a másnapjait itt „kúrálja ki”, vagy idős nénit, aki a vasárnapi húslevest ebből a gyógyvízből készíti. S jó, ha már most számolunk vele; a hideg téli napokon, zsebünkben – mert, miért is ne? – egy teafilterrel 25 forintból egy egészségeset teázhatunk is! :)
Forrás:
Ezt se próbáltam még soha, majd most!
VálaszTörlésJók lettek a képek.