Csárdából mozaik-palota
A Bakáts téri templomtól egy utcára álló ötemeletes saroképület eklektikus szépségével elvarázsolja az arra járót! A lakóépületet a HANGYA Szövetkezet építtette 1911-ben. Földszinti helyiségei régen cipészműhelynek, hentesnek valamint üveg- és tükörkereskedésnek adtak otthont.
A piros klinkertéglás burkolatot az ablakok körüli sárga szegély és a zöld redőnyök teszik hangulatossá. A felsőbb emeletek keskeny ablakai felett kék, virágos mozaikok csillognak. Legfelül sajnos már megkoptak a több mondai nőalakos festmények. Az épület sarkán megjelenő áttört kőkorlátos erkélyek az oldalsó homlokzatokon is feltűnnek. Az épület sarka a magasban toronnyal zárul, amit két oldalt háromszög pártázat fog közre.
A faragott kapun belépve meglepő látvány tárul elém. A színes kis mozaikokkal díszített kazettás mennyezet, mint egy meleg dunyha magasodik felettem. Szemben nagyméretű, csillogó mozaik Szűz Máriát ábrázolja a kis Jézussal. Egy házban lakó kedves házaspár szeretettel és büszkén mesélt nekem az épületről, mely hamarosan felújításra kerül. A belső udvart régen piros-fehér kőkockák borították. Mára a komor betont a lakók sűrű növényzettel, virágokkal tették otthonossá. A melléklépcső feljáratánál egy kis harang idézi a régi időket. A legfelső emeleten korábban vice lakás, mosókonyha és szárítószoba volt.
Az 1930-as években született Meiser lányok a háború alatt a pincéből gyakran felszöktek az ötödik emeletre megnézni a „fényességet”, ahogy a Budai Vár hosszú napokon át lángokban állt. Régmúlt időkre nyúlik vissza az a történet, miszerint a ház helyén állhatott korábban a földszintes, hírhedt „Határcsárda”. Bontása közben a konyha alatt négy emberi csontvázat találtak, melyek kb. 30 éve lehettek már ott. A csárdába valamikor vagyonos marhakereskedők jártak. Nem kizárt, hogy a régi tulajdonos kifosztotta és meggyilkolta őket. Ám ezt a titkot biztosan, már sosem tudhatjuk meg…
Forrás:
Helyszínbejárás
A Belső-Ferencváros története – Budapest Városszépítő Egyesület. Bp. 1986. Giltán Tivadar
Saroképület toronnyal |
Nyári hangulatban |
Díszes kőkorlátok |
Kék, virágos mozaikok |
Megkopott festmények az ablakok között |
Kazettás mennyezet mozaikokkal |
Két méter magas, csillogó mozaik kép |
Hangulatos lépcsőforduló |
Növénymotívum a padlón ... |
.... és az ajtók díszes rácsain |
Kovácsoltvas konzolok az ötödik emeleten |
Emeletenként változó ablakdíszek |
Kis harang az udvaron |
Kádban és napfényben fürdő növények az udvar |
Felújítás után. 2013. :)
Így a képekről nagyon zöldnek tűnik az udvar. Hm, tetszik ez a ház, a téglaborítás, meg még tulajdonképpen a formája miatt is...
VálaszTörlésMicsoda hangulat! A korlátok, a csodálatos mozaik, a zöld udvar a házban. Úgy látom az itt élők szeretnek itt élni és mindent megtesznek azért, hogy élhető is legyen a ház. Növények a polcokon és a lécsőfordulókban. Remek bemutató, köszönöm, hogy megosztottad velünk.
VálaszTörlésA kapualjunk most újul meg. Érdemes pár hét múlva újra meglátogatni a házat!
VálaszTörlésPénteken jártam arra, benéztem és láttam is, hogy elkezdték felújítani :) Köszönöm az információt, meg is fogom nézni!
TörlésGyakran járok arra és napsütésben a mozaik díszítések csillognak rajta. Most már értem miért a kosfej dombormű a Ráday utcai kapubejáró oldalán. köszi
VálaszTörlésSzemben laktam gyerekkoromban (1983-1992) már akkor feltűnt
VálaszTörlésa festmény az utca felőli homlokzaton.. Miért nem restaurálták még ?
Biztos tervezik azt is. Sajnos elég kopott már. Esetleg emlékszel rá, hogy kiket ábrázol?
TörlésNem tudom kik lehetnek...
TörlésA két női alak de a baloldali egy keresztet tart előre
a kezében...talán ebből a mozdulatból kilehetne indulni...
Lehet ,hogy két szent. Akár védőszentek de a fenti leírás
említ valami mondát amiben szerepelhettek !
Igen, én is hasonló alakokat vélek felfedezni benne. A monda története sajnos nem derült ki a kutatások alapján, pedig engem is nagyon érdekelt volna. :)
Törlés