2015. december 5., szombat

Sas utca 16.

Fedezd fel!

Kobrák a belvárosban


A belváros szépséges épületeinek esztétikai élménye szerencsére díjmentesen elérhető, ráadásul minden út ide vezet. Egy olvasóm keresett meg pár héttel korábban, hogy a Sas utcai irodájuk épületéről milyen információk állnak rendelkezésre a történelem nagy könyvében?




Amikor felfedező útra indultam, még nem tudtam melyik lesz az az épület, melyet keresek, ezért hagytam magam sodródni a Bazilika szomszédságában, és jóízűen bámészkodtam. Több szépség is akadt jobbra-balra, de egy gazdagon díszített homlokzaton megakadt a szemem. Mivel a házszámokat kevésbé jegyzem, külön öröm volt, hogy pont ez az épület volt a házi feladat. :)









Ha alaposan szemügyre vesszük a háromszintes épület homlokzatát, fontos információkat is leolvashatunk róla. A szimmetrikus elrendezésben a főbejárat felett hengeresen kiugró üveges, beépített terasz látható. Felette a kőkorlátos erkély két oldalán a páros ablakok széles párkányai alatt pajzs alakban egy-egy évszám mutatja az építés évét; 1890 és 1891. Az oldalsó bejárat kovácsoltvas kapuján a látogatók egymásnak adták a kilincset. Aki nem sietett annyira, az azt is észrevehette, hogy a bejárat felett, egy kis részen az építész szignója is megjelenik. „R.Ray” – vagyis Ray Rezső.













Az utcafronton üvegezett kirakatok sorakoznak. Ahogy beléptem a házba keskeny, meredek feljáró vitt az első emeletre. A mennyezet boltíve alatt az egyenes vaskorlát ijesztő kobrafejekben végződik. Felérve az előtér tetejére, balra folyosó vezetett az ovális főlépcsőházba. Az épület jó állapotban van, szépen felújították. Most világoskék bársony szőnyeg takarja az egykor volt szép terazzo burkolatot, és tekeredik egy emeletet. A krémszínű falat halványzöld sávban hófehér stukkók díszítik. A vízszintes lépcsőpihenők kovácsoltvas korlátja alatt, egy-egy angyalfej figyelte lépteimet.










Visszafordulva a folyosóra, bal oldalt egy kijárat vezet az első emelet feletti nyitott teraszra, mely hangulatos belső udvarként szolgál. Innen nyílik az épület hátsó szárnya és a melléklépcső. Ezen a részen volt korábban a házmester lakása. Innen jártak le a pincébe, ahol raktár, szertár, fáskamra és a központi fűtés berendezése volt.









A ház tekintetes dr. Koller Gyula gyermekorvos és családja részére lakóházként épült. Az utcafront felé, a kiugró beépített terasz mögött foglalt helyet a szalon, balra a hálószoba volt, mellette a fürdőszoba, káddal. A lépcső mellett az előtérből nyílt az ebédlő. Onnan pedig az üvegház, mely a belső nagy teraszra nézett. Az épület hátsó traktusában kapott helyet a konyha és a cselédszobák. A mosókonyha a második emeleten volt.











1924-ben azonban átalakítás történt. A megrendelő tulajdonos a Kispesti Textilgyár Rt. mely a lakóház földszinti részén áruházat nyitott, mégpedig Schutt Ignác és Ágoston Géza építőmesterek munkája nyomán. 1928-ra már 17 textil lerakat, illetve ügynökség volt az utcában. 1938-ban újabb átalakítást végeztek. A földszintről nyíló ovális lépcsőházból elérhetővé vált az első emelet is, ahol további üzlethelyiségek álltak a vásárlók rendelkezésére. Mára már megváltozott a ház profilja. A négyzetes osztású nagy kirakatüvegek mögött hangulatos fények vonzzák a járókelők, nézelődők tekintetét. Bár a ház már régen nincs nyitva a nagyközönség előtt, így is sikerült bevásárolni a szépség élményéből. :)







Forrás:
Helyszínbejárás 2015.

3 megjegyzés:

  1. Ezek a Rayok mindig fejtörést okoznak... :) Két Ray Rezső volt ugyanis, az apa (Lajos) és a fia (Vilmos). Mindketten jónevű építészek voltak a maguk korában, és láthatóan maguk sem tettek túl sokat azért, hogy később megkülönböztethetők legyenek. Ez a Sas utcai ház elég ismeretlen, végül úgy sakkoztam ki, hogy az építész csakis Ray Rezső Lajos (vagyis az atya) lehetett, hogy rájöttem: Vilmos 1876-os születésű lévén mindössze 15 éves volt, amikor a házat építették. Szóval az építész neve pontosan: Ray Rezső Lajos... :)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Igen, ezt én is így sakkoztam és Lajosra esett a választás :) Wikipedia is segítség: https://hu.wikipedia.org/wiki/Ray_Rezs%C5%91_Lajos

      Törlés
  2. Aki azt a szürke dobozt felszerelte a szignóra, annak a kézfejére kellene tetoválni büntetésből, hogy Aranka szeretlek...

    VálaszTörlés

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.