Tudtad?
„Betegség miatt” – zárva
A Bakáts téren a templom mögött áll egy csodaszép fehér épület. Ez az épület Márkus Géza tervezőasztalán született meg és vált valósággá az 1900-as években. A szecessziós, magyaros virágmintás, hullámos vonalú ház bejárata mellett olvasható; Schöpf-Merei Kórház. 2007-ben az utcai homlokzatának felújítása elnyerte a Helyi Építészeti Örökség nívódíját. Azóta üresen áll.
A kórház a XIX. században két részből állt: a Knézich utcai és a Bakáts téri tömbből. A szecessziós magas ház mellett ma is áll az alacsony málladozó sárga kórházi épület, melyet Tőry Emil tervezett. Falán Schöpf-Merei Ágost (eredetileg Schoepf-Merei) emléktáblájával. Az 1800-as évek végén közadakozásból egy 35 férőhelyes otthon jött létre beteg gyerekek gyógyítására.
Az 1800-as évek közepén Magyarország a homeopátia európai fellegvárának számított. 1870-ben itt nyílt meg Pest második magánalapítású homeopátiás kórháza az akkori Fő utcában – ma Knézich utca. Az intézmény fővédnöke Erzsébet királyné (Sissi) volt. Tiszteletére kapta az Elisabethinum nevet. Az ápolónői feladatokat az irgalmasrend apácái látták el.
1949-et követően két épületet összevonták. Pár év múlva alakult meg a Schöpf-Mérei Ágoston Koraszülő-Koraszülött Kórház. Névadója az orvostörténet címzetes rendkívüli tanáraként gyermekgyógyászati egyetemi előadásokat tartott. Ő írta az első magyar gyermekgyógyászati tankönyvet és indította el a szakma folyóiratát.
Kicsit megzavarodtam, mert ezzel összevetve:
VálaszTörléshttp://szerelmembudapest.blog.hu/2013/03/17/tavaszvaras_korhazzal
bár mintha ugyanarról az épületről lenne szó, mégis a tervező és a megnyitás éve sem stimmel. Lehet, a két tömb közül másról szól, de ez nem derül ki egyik írásból sem.
Köszönöm, hogy szóltál! Az általam használt források alapján dolgoztam. Sajnos SzerlememBp.nél nem találtam forrást. :( Viszont most utánanéztem és az mno. 2002-es cikke szerint kiderül pontosan, hogy melyik-melyik épület volt. Javítottam is és köszönöm! http://mno.hu/migr_1834/a-bakats-teri-korhaz-772578
TörlésKösz, hogy utánanéztél. Az MNO írása se százas, Erdey Gyula szanatóriumalapítót Erdei Antalnak nevezi.
VálaszTörlésMost már vágom, melyik melyik, kösz, hogy kiegészítetted!