New York Kávéház a Damjanich utcában
Egy késő tavaszi napon blog-barátnőmmel, a Kép-tér blog szerzőjével nyakunkba vettük a várost. Az eredményes, de fárasztó séta után egy hangulatos kockás terítős vendéglőbe készültünk a Damjanich utcába. Utunk során itt is találtunk egy hívogató tárt kaput, s ahogy az már lenni szokott, ide is bekukkantottunk. Szívesen fedezünk fel újdonságokat, de azt is mindig kielemezzük, hogy a látottak melyik korábbi épülettel mutatnak hasonlóságot. Amikor beléptünk ide, az ódon falak között egy időkapszulába csöppentünk és már forgott is a régi film képzeletünkben.
Az épület helyén az 1890-es évek elején az építészetben járatos Neuschloss család tagjának, Emilnek a nyaralója állt. A levéltári adatokból az is kiderül, hogy 1892 márciusában a villa ebédlőjének bővítésére kért engedély a korábbi adókedvezmény terhére a határozat alapján megadatott. Ezt követően az 1897-es dokumentumokban Angenfeld Alajos tervrajzát találjuk, mely tekintetes Dr. Dick Vilmos részére készült. A négyemeletes bérház homlokzata az első emeletig kváderköves. A bejárat felett az első és a második emelet erkélyei kőkorlátosak és az ablakok egyenes záródásúak. A negyedik emeleten végigfutó erkélyek korlátai kovácsoltvasból készültek. Ide az íves ablakok közé a szoborfülkékbe eredetileg hat, egész alakos szobrot terveztek. Helyettük azonban a magasban ma pilasztereken oroszlánfejek figyelik már több mint 100 éve a környék eseményeit. A földszinten itt is, mint sok bérháznál, üzletek kaptak helyet, köztük csetei Herzog Péter báró úr portálja is, melynek kialakítása Lapidesz Mór bútor és épületasztalos nevét jegyzi a régi 1907-es pecséten. Az épület pincéjében két mángorlókamra, két mosókonyha és hét raktárhelyiség állt a lakók rendelkezésére. A földszinten a négy üzlet helyiségei mögé is kialakítottak két-két raktárt és egy összekötő folyosót, ami a lépcsőházba vezetett.
Amint beléptünk a nyitott kapun, egy olyan dupla udvaros, körfolyosós ház látványa tárult elénk, melyhez hasonlót már korábban láthattunk a Bródy Sándor utcában is. A hosszú gangot emeletenként boltíves folyosók hidalják át. Az udvar kövezete még a megmaradt régi, sárga lapokkal burkolt. A földszinti lakásokhoz mindkét oldalon egy-egy rövid lépcsősor vezet. Az épület hátsó traktusában balra istállók, kocsiszín, kamra és mosókonyha volt.
A főlépcsőházba a bejárat előtere mellett jobbra, egy kőkorlátos lépcsősoron jutunk be. A régi felújítást követően mára már a fal zöld olajfesték rétege sok helyen lepergett. A szép patinás hangulatot fokozza a lift és a lépcsősor körül futó kovácsoltvas korlát. A körfolyosóra kivezető halványzöldre festett faajtók, színes mintás üvegbetétei egy-egy helyen még árulkodnak az egykori eleganciáról. A délutáni fényben a körfolyosók mintáját az árnyék a padlóra rajzolja. Az ablakokban és az átvezető hidakon balkonvirágok színes dzsungele fogad. Az épület két másik lépcsőházát használhatta régen a cselédség is. A keskeny closet ajtók még láthatók az emeletek között.
A már korábban említett Herzog Péter báró (a Victoria Gőzmalom főrészvényese, valamint termény nagykereskedő) lakása a második emeleten volt, melyről egy 1913-as átalakítási terv tanúskodik. Az új kiosztás alapján egy előszoba, két szoba, két szalon, egy ebédlő, egy kamra, egy fürdő és egy loggia tartozott a nagy lakáshoz.
A ház érdekessége továbbá, hogy az eredeti tervek szerint a padlás szinten a ház két végében egy-egy hatalmas műteremlakás kapott helyet. Az utcafront felé néző lakás üvegezett alkotóhelyisége még most is látszik a belső udvarból. Látogatásunkkor egy kedves idős bácsi mesélte, hogy halála után a művész úr – akinek nevét sajnos nem tudtuk meg pontosan –, New York Kávéházat ábrázoló munkája a házra maradt, és nehéz súlyával a folyosón ékesíti tovább az épület szépségét.
Háttérben a műterem üvegezett oldala. Az alsó emeleten a New York Kávéház grafikája |
Rálátás a New York Kávéházra a Damjanich utcai házban :) |
A hátsó udvar, ahol régen istállók voltak |
A körfolyosókat összekötő boltíves hídon, a szépen gondozott virágok társaságában kis asztalok várják a lakókat. Kellemesen üldögélve, képzeletben már biztos meg is rendelték a szemközti gangról, a New York Kávéház pincérétől a habos kávét és a vasárnapi süteményt. ;)
Virágos szép napot! :) |
Forrás:
Helyszínbejárás 2013
Budapest Főváros Levéltára
Koszonom,hogy megosztottak ezt a szamomra nagyon fontos informaciot.Mindig is erdekelt ennek a csoda szep epuletnek a tortenete.Ugyanis en ott szullettem es eltem 17 eves koromig,rengeteg emlek kot oda.En mind a mai napig abban a teves hitben voltam,hogy Ybl Miklos tervei alapjan epult.Sajnos nincs ugy karban tartva az epulet,mint ahogy megerdemelne.Rekonstrukciora sajnos senkinek sincs penze,hogy ilyen gyonyoru epuletet megmentsek a biztos elpusztulastol.Szinte erzem a fajdalmat,hallom zokogasat.....mentsetek meg........mentsetek meg.....,meg elni akarok.Remelem valaki megteszi.
VálaszTörlésKoszonom szepen.Nagy tisztelettel Joe Devai
Anyukam nagynenje, Eszter neni is ebben a hazban elt, ferjevel, Moskovics Jozseffel egeszen a hetvenes evekig. Tenyleg gyonyoru haz, koszonet a cikkert!
TörlésKedves Joe!
VálaszTörlésÖrömmel tudatom, hogy a középső árkádokat egy pályázat segítségével felújította a ház, illetve a lakók összefogtak, és közös munkával a lépcsőház egy részét is lefestették:)Javul a tető is, szóval szép lassan alakul a ház..Amit sajnálok, hogy sokan a nyílászáró cserénél nem figyelnek-vagy anyagilag nem tehetik meg nem tudom-nem sötét zöldre cserélik, így a ház egységes képe megbmlik némileg..
Node örüljünk a többi jó hírnek!Szép napot!Egy itt lakó
Kedves Zsófia, nem tudja véletlenül az idős festőművész/grafikus nevét, aki nemrég halt meg?
VálaszTörlésKöszönettel: Ősz Hajnal