2012. január 26., csütörtök

Grand Hotel Royal

Tudtad? 


Royal Szálló – Az Elsők otthona


Az Erzsébet körúton, Ray Dezső tervei alapján készült el 1896-ban a Grand Hotel Royal, ami helyet biztosított az Ezredévi Kiállítás látogatói számára.

Kávéházában láthatott a közönség először filmvetítést, és itt állították ki az első magyar repülőgépet is. 1915-ben az Apolló Mozi költözött a patinás épület báltermébe, amit később Vörös Csillag mozivá alakították.

A második világháború és az 56-os forradalom sokat rontottak az épület állapotán.
A 2003-ban helyreállított szálloda melletti, Hársfa utca fölött ma összekötő üveghidat láthatunk. Nehezen hinnénk, de alkalmanként ezen a hídon keresztül gördülnek a kocsik bársonyszőnyegen a szomszédos épület parkolójából egészen a hatalmas fogadótermek ajtajáig.

Az Erzsébet körút 51. szám alatt, – szó szerint – közvetlenül a szálló mellett egy gyógyfürdőt találunk, ami már 1888 óta üzemel és a hotel tulajdona. Az elegáns fürdőt Zsolnay csempeburkolat és Róth Miksa féle üvegmennyezet díszíti.


Forrás: 



Royal Nagyszálló 1903

Bálterem


Grand Hotel Royal 1963


Vörös Csillag Mozi

Üveghíd a Hársfa utcában

Esti Fények

Royal – Fürdő

Corinthia Grand Hotel Royal mai pompájában




2012. január 22., vasárnap

Artézi kút

Tudtad? 

Artézi Kút


Zsigmondy Vilmos a hazai artézi kutak fúrásának kialakítója és elterjesztője, a Városligetben, a mai Hősök terén (Hősök emlékköve és a millenniumi oszlop között) kezdte el fúrni a 970 méter mély kútját. Kitartó munkája eredményeként 1878-ben a kút naponta 1200 m³ 73,8 Celsius°-ú vizet szolgáltatott. Ez a kút akkor Európában a legmélyebb fúrások közé tartozott.


A városligeti tó Nádor szigetén (ez a sziget ma már nem létezik) egy ideiglenes fürdőt, az Artézi Fürdőt alakították ki 1881-ben, melynek gyógyvizét a kút biztosította. Az épületben 20 fürdőszoba volt, a kádak porcelánból illetve márványból készültek, amit délelőtt a férfiak, délután a nők használhattak. Az ideiglenes fürdő lebontása után a Széchenyi Gyógyfürdő szolgálta ki a vendégeket.


A kút vizét ivásra is használták; gyomorhurut, májbajok kezelésére.  Az artézi kút fölé fa építményt emeltek, amit Zsigmondy "fúrháznak" nevezett. Ezt 1884-ben lebontották, helyére pedig Ybl Miklós egy szép díszkutat, egy Gloriette nevű magas kőteraszt tervezett, oldalán két lépcsőfeljárattal. Tetején egy 24 m-es zászlórúd állt, amit a köznyelv fogpiszkálónak nevezett. Az ivókutat később áthelyezték Széchenyi hegyre, ahol emlékműként és kilátóként szolgál.


Forrás: 


Zsigmondy Vilmos


Fúrház, Artézi kút


Gloriette


Emléktábla a Gloriette helyén


Svábhegy. Széchenyi emlékmű-kilátó

















2012. január 19., csütörtök

Párizsi udvar

Nézz fel, és láss!


Párizsi udvar


A Ferenciek tere és a Petőfi Sándor utca saroktelkére, 1817-ben Pollack Mihály tervei szerint épült a Brudern-bazár, aminek többek között az volt a nevezetessége, hogy fedett átjáróház volt. Ez az átjáró az akkori Kígyó és a Koronaherceg utcát összekötő, párizsi mintájú fedett utca volt, amelyről "Párizsi-háznak", "Párizsi-udvarnak" is nevezték az épületet.

A Brudern-házat 1908-ban lebontották. Schmahl Henrik tervei szerint épült végül fel 1911-re a - ma szintén Párizsi udvar néven híressé vált - Belvárosi Takarékpénztár palotája.1959 után az IBUSZ vette birtokba az üresen maradt pénzintézet helyiségeit. A késő eklektikus stílusú ötemeletes épület földszintjén foglal helyet a híres Jégbüfé. Az állófogyasztású cukrászda 1952-ben nyitotta meg kapuit az édesre vágyók számára.

Az épület homlokzatát Zsolnay, zománcozott tégla és majolika elemek burkolják vörös színben. Máig a város egyetlen ilyen épülete, pusztán ezért is különleges! Az épület tompaszögű sarkát kőcsipkés toronypár hangsúlyozza. Az 1959-es helyreállítás óta a passzázs üveg borította teteje már nem kap természetes fényt sajnos ezért ilyen sötét az egyébként minden részletében gyönyörű átjáró.

A Ferenciek tere felé járva érdemes alaposabban szemügyre venni az épületet kívül, belül!  


Forrás: 



Brudern üzletház


Párizsi udvar sarok kép


Párizsi udvar főhomlokzata


Párizsi udvar bejárati rácsok


Párizsi udvar belső tere






Párizsi udvar elhagyatott lépcsőház


Párizsi udvar Róth Miksa féle üvegablak és kupola
2014-es épületlátogatás








2012. január 16., hétfő

Margit híd

Tudtad?


Margit híd


A székesfőváros második állandó hídját, a Margit hidat 1876. április 30-án adták át a forgalom számára. A korábbi fakocka burkolatot a nagy igénybevételt követően kőkockásra cserélték.

A korabeli obeliszkek, kandeláberek, lámpaoszlopok, díszes öntöttvas korlátok, kőből faragott címerek és oroszlánfejek, Zsolnay csempék a világháborúban elpusztultak. A háború után az újjáépítéssel a régi 8 főtartó helyett 6 ívet építettek be, az ívek és a pálya között elmaradt a rácsozat, a díszítőelemekről nem is beszélve.

A 2009-es nagyobb lélegzetű felújítás során műemlékvédelmi jelleggel állították helyre a hidat. Így került vissza többek között az eredeti formájú korlát. A hídszerkezetbe a régihez hasonló, X alakú kereszttartókat építettek be.

Érdekesség, ha megfigyeljük a hídközepet és a Margit-szigetet összekötő szakaszt és képzeletben az X alakú kereszttartókat tükrözzük az útpálya felé, akkor kirajzolódik előttünk az elfektetett Eiffel-torony képe.


Forrás:


2012. január 12., csütörtök

Corvin Áruház

Tudtad?


Corvin Áruház - Palotából bádogkocka


A Blaha Lujza téren álló egykori Apolló Mozi helyére épült meg 1926-ban a Corvin Áruház. A klasszikus stílusú palota tervét Reiss Zoltán készítette. Az 1930-as években 52 osztálya volt és három utcára néző, összesen 33 kirakata egyedülálló volt! 5 évvel a megnyitás után pedig itt helyezték működésbe az ország első mozgólépcsőjét!

A vásárlókat ruhaboltok, kalapszalon, méteráruüzlet várta, valamint kávéház, vasúti menetjegyiroda, gyorsfényképészet, háztartási edényeket forgalmazó üzlet. Rendszeresen rendeztek divatbemutatókat és képzőművészeti kiállításokat is, délutánonként pedig szalonzenével szórakoztatták a vásárlóközönséget. A gyermekek számára meseországot rendeztek be. A jelenlegi Corvintetőn korábban óvoda működött a dolgozók gyerekei számára.

A világháborús és az 56'-os sérülések következtében az áruház életveszélyessé vált. Az eredeti állapot helyreállítása helyett kényszermegoldást választottak, így alumínium csomagolást kapott az épület. Ennek a kivitelezése szerencsére további rombolást nem okozott, így a burkolat lényegében bármikor eltávolítható. A főhomlokzat 2003-ban miniszteri rendelettel védettséget kapott.


Forrás: 





Corvin Áruház 1961




Első mozgólépcső